בריאות בית
ארכיון כתבות

אם שותים - לא נוהגים

מדוע אסור לשתות ולנהוג?

· האלכוהול משבש את השיפוט של הנוהג ברכב ומעודד אותו לקחת סיכונים בנהיגה. לדוגמא: נהג שתוי מוכן לנסות לעבור במכוניתו בין שני עמודים שהמרחק ביניהם אינו עולה על מטר אחד.

· האלכוהול מטשטש את הראייה וגורם לראייה כפולה.

· האלכוהול מצר את שדה הראייה (ראיית מנהרה).

· האלכוהול מאריך בהרבה את זמן התגובה של הנוהג ברכב, ומה שהנהג יכול לעשות מהר כשהוא פיכח - הוא יעשה לאט לאחר ששתה.

· האלכוהול גורם לנהג לנמנם ואף להירדם.

· האלכוהול גורם להגברה מלאכותית של הביטחון העצמי ושל תחושת השליטה על הרכב.


מה אומר החוק?


· אסור לנהג לנהוג ברכב, אם ריכוז האלכוהול בדמו עולה על 50 מילגרם של אלכוהול במאה מילימטר של דם, או אם נמצא אצלו ריכוז של 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף.
הנתונים הללו נמדדים בהתאם למשקל הגוף. אם הנהג רזה, המדובר בפחית בירה פלוס. השמנים יותר נמדדים בקצת יותר, בכל מקרה לא מדובר בכמות רבה של אלכוהול. האלכוהול מתחיל להשפיע מיד גם בכמויות קטנות.
· אם שוטר חושד כי נהג נמצא תחת השפעת אלכוהול, הוא רשאי לדרוש ממנו לעבור בדיקת נשיפה או למסור דוגמה של דם או שתן לבדיקת מעבדה. (השוטר עלול לחשוד על פי הריח הנודף מהנהג, לפי חוסר היציבות של עמידתו או הליכתו וכדומה).

מהם העונשים שמטיל החוק?


העונש על סירוב להיבדק - מאסר של שנה או קנס של עשרת אלפים שקלים. רשיון הנהיגה עלול להיפסל במקום על ידי קצין משטרה לתקופה של 30 יום אם הנהג ימצא נוהג תחת השפעה של אלכוהול. פסילה זו היא מיידית והיא אינה באה במקום העונש שיטיל בית המשפט. מובן שהשוטר רשאי להפסיק מיד את הנהיגה של נהג ששתה. במקרה כזה ינהג מישהו אחר ברכב או שהרכב ישאר ברחוב.
· אם נהג יורשע באשמת נהיגה תחת השפעת אלכוהול, ייפסל רשיון הנהיגה שלו על ידי בית המשפט לתקופה של שנתיים. אם יורשע באשמה זו פעמיים בתוך שנה ייפסל רשיונו למשך 4 שנים.
· אם נהג יורשע באשמה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול יירשמו לחובתו 6 נקודות בשיטת הניקוד (6 נקודות = קורס נהיגה נכונה. 12 נקודות = פסילת רשיון נוספת).

אם שותים-מה עושים?


אם נהג שתה אלכוהול, עליו לתת את המפתחות למי שלא שתה. זהו הפתרון המקובל ביותר לבעיה כיצד לבלות ולחזור הביתה בשלום. כדאי לקבוע מראש מי יהיה איש המפתח אשר אינו שותה אלכוהול באותו יום והוא האחראי לנהיגה.

המלצות לפני יציאה לבילוי:
· יש להחליט לפני הבילוי מי לא שותה - והוא יהיה זה שינהג באותו ערב.

· חובה לשכנע חבר ששתה אלכוהול לא לנהוג . קפה, שטיפת פנים ואפילו מקלחת קרה אינם עוזרים. יש למנוע את הנסיעה או לדחות אותה בשעתיים לפחות, שבהן לא יתקרב הנהג למשקה אלכוהולי.

· אין לנסוע עם נהג ששתה אלכוהול. עדיף לנסוע במונית או באוטובוס. יש לצרף לנסיעה ברכב הציבורי גם את הנהג ששתה, או לדאוג לנהג במכוניתו במקומו.


הדפסשלח לחברהוסף תגובה